Zdrowa kraina

witaminy i minerały

Witaminy z grupy B w pigułce

Co warto wiedzieć o kompleksie witamin B? Przede wszystkim to, że jako naturalne witaminy występują one w żywności, a także to, iż są potrzebne w niewielkich ilościach dla uskuteczniania wielu różnych funkcji naszego ciała. Wśród najważniejszych działań witamin z kompleksu B należy wyróżnić produkcję energii oraz czerwonych krwinek. Niestety pomimo ich małej niezbędnej dla zdrowia ilości, często cierpimy na ich niedobory.

Witaminy z grupy B nie dostarczają naszemu organizmowi energii, chociaż często w reklamach można o tym usłyszeć. Witaminy te pomagają jednak naszemu organizmowi wykorzystać składniki odżywcze takie jak węglowodany, tłuszcze i białka na paliwo, które zasila nasz organizm. Niektóre z witamin z grupy B odgrywają również inne nie mniej ważne role, jak między innymi tworzenie nowych komórek i DNA.

Witaminy z grupy B występują w wielu produktach żywnościowych, są rozpuszczalne w wodzie i bardzo delikatne. Można je bardzo łatwo zniszczyć zwłaszcza wówczas gdy łączymy je z alkoholem lub gotujemy bogate w nie produkty zbyt długo, a także gdy źle je przyrządzamy. Przetwórstwo spożywcze również skutecznie niszczy sporą część witamin z grupy B tworząc białe mąki, pieczywo czy ryż, które są jałowe i w zasadzie bez większej wartości.

Nasze ciało ma bardzo ograniczoną zdolność do przechowywania witamin z grupy B (jedynie w niewielkich ilościach w wątrobie), dlatego też kiepska dieta przez kilka miesięcy może spowodować poważne ich niedobory. Ważne jest zatem regularne spożywanie produktów bogatych w te cenne witaminy bądź stosowanie suplementacji.

Stosowanie suplementacji pozwala czasami ukryć niedobory innych witamin, dlatego w niektórych przypadkach warto jest w pierwszej kolejności zdiagnozować problem jakim są niedobory witamin z grupy B, gdyż niektóre z nich w nadmiarze mogą być toksyczne. Szkodliwy jest również nadmiar kompleksu witamin B.

Witaminy z grupy B stanowią osiem rozpuszczalnych w wodzie witamin, które niezbędne są dla różnych procesów metabolicznych, dlatego nie zapominajmy o zbilansowaniu diety, w tym w postaci odpowiedniej suplementacji dla osiągnięcia maksymalnych korzyści z dostarczenia wszystkich składowych z kompleksu witamin B.

Comments are closed.