Zdrowa kraina

witaminy i minerały

Nadmiar witamin z grupy B

Czy można przedawkować witaminy? Niestety tak. Suplementy z kompleksem witamin B obejmujące witaminę B1- tiaminę witaminę B2 – ryboflawinę, witaminę B3 – niacynę, witaminę B5 – kwas pantotenowy, witaminę B6 – pirydoksynę, witaminę B7 – biotynę, witaminę B9, czyli kwas foliowy i witaminę B12 – kobalaminę, należą do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Ich nadmiar powinien być wydalany z moczem, jednak jeżeli spożyjemy ich nazbyt dużo, mogą powodować skutki uboczne i stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Korzyści suplementacji kompleksu witamin B są ogromne, bowiem stanowią one niezbędny składnik zdrowia całego naszego organizmu. Odpowiadają one za liczne funkcje organizmu, w tym przekształcanie żywności w energię, tworzenie czerwonych krwinek i wiele innych. Ich spożycie powinno być jednak konsultowane z lekarzem, który pozwoli określić niezbędną dla każdego z nas dawkę.

Czym objawia się nadmiar witamin z grupy B? Do najczęstszych objawów zaliczyć należy biegunkę, gazy czy też mdłości. Dodatkowo mogą pojawić się nadmierny świąd, pokrzywka, obrzęki, mrowienie, trudności z oddychaniem, czy też reakcje alergiczne wymagające pomocy lekarskiej. Przy dużych dawkach witamin z grupy B mogą pojawiać się także nudności, wymioty, drętwienie, rozmyte widzenie, nad wyraz wysoki poziom cukru we krwi, problemy z wątrobą i zmiany skórne. Można zaobserwować także zmiany koloru moczu, niemniej nie stanowią one powodu do zmartwienia.

Wiele pokarmów zostaje wzmocnionych witaminami z grupy B, jak pieczywo czy płatki zbożowe, dlatego też stosując suplement warto zweryfikować swoją dietę, aby nie przesadzić z nadmiarem poszczególnych witamin. Dodatkowo, witaminy z grupy B mogą reagować z niektórymi lekami, dlatego przed ich stosowaniem warto zapytać o radę lekarza.

Przyjmowanie zalecanych dawek witamin z kompleksu B nie powoduje toksyczności, dlatego nie należy się martwić, jednak jeżeli przesadzamy z ilością dawek, może nam to grodzić. Zanim zdecydujemy się na zwiększenie spożycia suplementu, warto dobrze to przemyśleć – skutki uboczne nie należą bowiem do najprzyjemniejszych.

Comments are closed.